Rockford Fosgate T500-1BDCP Power 500 Watt BD Class Mono Amplifier
Processing...
Item #: T500-1bdCP
In Stock
Special Offer - Save 50% On A Wiring KitDiscount Shown in Cart
Radio Extended Warranty Coverage starts after the included 2-year warranty
In Stock
Free Shipping
Description
  • 24dB/octave crossover
  • MOSFET power supply
  • MOSFET output stage
  • 4 Gauge power/ground connectors
  • Audiophile grade speaker connections
  • RCA pass-thru outputs
  • Infrasonic filter
Product Specs
Circuity
Class BD
Rated Power @ 4 Ohms
300W x 1
Rated Power @ 2 Ohms
500W x 1
Rated Power @ 1 Ohms
500W x 1
Dynamic Power @ 4 Ohms
328W x 1
Dynamic Power @ 2 Ohms
537W x 1
Dynamic Power @ 1 Ohms
707W x 1
Frequency Response
20 Hz - 250 Hz
Inputs
Low Level
Filters
Low Pass
Crossovers
35 - 250 Hz @ 24 dB/Octave
Infrasonic Filter
28Hz @ 12dB/Octave
Bass Knob
PEQ (Sold Separately)
LED Clipping Indicators
Yes
Recommended Power Wire
4 AWG
Recommended Fuse
80 A
Max Current Draw
70 A
Dimensions
2.14" x 8.14" x 11.41"