Rockford Fosgate T1000X5AD Power Mini 1000 Watt 5 Channel Amplifier
Processing...
Item #: T1000X5ad
Out of Stock
This product is currently out of stock
Special Offer - Save 50% On A Wiring KitDiscount Shown in Cart
Radio Extended Warranty Coverage starts after the included 2-year warranty
Out of Stock
Free Shipping
Description
  • Rockford Fosgate proprietary Class-AD technology
  • Class-bd technology
  • Differential inputs with high level auto turn-on feature
  • 4/2 Ohm muti-impedance Constant Power
  • Remote-Out feature when using high level inputs
  • 2013 PLC2 remote ready
  • C.L.E.A.N. input/output clip detection and indicator LEDs
  • Top mounted controls
  • Dual fan cooled
  • Real time thermal sensing with Rollback technology
  • Dual extruded heat sinks
  • All other normal Rockford protection schemes
  • CEA-2006 and CE compliant
  • Discrete surface mount technology
Product Specs
Circuity
Class A/B + Class BD (Sub)
Rated Power @ 4 Ohms
100W x 4 + 400W x 1
Rated Power @ 2 Ohms
100W x 4 + 600W x 1
Rated Power @ 1 Ohm
N/A + 600W
Rated Power @ 4 Ohms Bridged + N/A
200W x 2
Dynamic Power @ 4 Ohms
138W x 4 + 487W x 1
Dynamic Power @ 2 Ohms
118W x 4 + 748W x 1
Dynamic Power @ 1 Ohm
N/A + 663W x 1
Dynamic Power @ 4 Ohms Bridged + N/A
225W x 2
Frequency Response
20 Hz - 20 kHz
Inputs
High & Low Level
Selectable Input Switch
Yes (2/4 CH)
Filters (Front)
High/Low/All Pass
Filters (Rear)
High/Low/All Pass
Crossovers (Full Range)
50 - 250 Hz @ 12 dB/Octave
Crossovers (Subwoofer)
50 - 250 Hz @ 12 dB/Octave
Infrasonic Filter
28Hz @ 12 dB/Octave
Bass Knob
PLC 2 (Sold Separately)
LED Clipping Indicators
Yes
Recommended Power Wire
4 AWG
Recommended Fuse
100 A
Dimensions
1.6" x 4.3" x 12"