Kicker CXA1800.1 1800-Watt Mono Class D Subwoofer Amplifier
Processing...
Item #: 46CXA18001t
Out of Stock
This product is currently out of stock
Special Offer - Save 50% On A Wiring KitDiscount Shown in Cart
Radio Extended Warranty Coverage starts after the included 2-year warranty
Out of Stock
Free Shipping
Kicker Dealer of the Year 2023
ClassicCarStereos.com is Kicker's
"Dealer of the Year" for 2023.
Description
MODEL
CX-SERIES MONOBLOCK
AMPLIFIERS CXA1800.1
Power (watts/ch), 2 Ohm stereo
Power (watts/ch), 4 Ohm bridged mono
900x1
Power (watts/ch), 2 Ohm mono
1800x1
CXRC Remote Bass Capable (sold sep.)
yes
Dimensions
(in.) 2-3/8H x 7-3/16W x 13-5/8
(cm) 6.0H x 18.0W x 34.5
Frequency Response (Hz):
25-200, +0/-1dB
Input Sensitivity:
high level 250mV-10V,
low level 125mV-5V
Signal-to-Noise Ratio:
>95dB, a-weighted, re: rated power
Active Crossover:
12dB/octave, variable 50-200Hz, low pass only
Subsonic Filter
24dB/octave high-pass fixed @ 25Hz
KickEQ™ Boost
variable to +12dB, centered @ 40Hz